Arşivlerde, depolarda, fabrika ve atölye gibi mekânlarda ürün stoklamak ve ürünlerin düzenlemesini sağlamak amacı ile bazı sistemler kullanılmaktadır. Elbette ki bu sistemler, farklı teknik özelliklere sahip olan, farklı malzemelerden üretilen ve taşıma kapasiteleri ürün çelik standartlarına göre değişiklik göstermektedir. Taşıma kapasiteleri, kullanılan malzeme türü, malzeme standardı ve profil kalınlıklarına göre değerlendirilirken, maksimum taşıma kapasiteleri dikkat edilmesi gereken özellikler arasında. Sizlerde bu yazımız ile birlikte depo rafları ikinci el hakkında bilgiler alarak, bazı seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.metal raf sistemleri, metal raflar, metal raf sistemi

Çelik standartlarına göre seçim

Raf sistemlerinin mukavemeti yüksek olması adına bazı çelik standartları kullanılmaktadır. Bu standartlara uygun olarak tercih edilen raf sistemleri maksimum taşıma kapasiteleri yüksek olurken, ihtiyaçları karşılamaktadır. Genel olarak ST 37, ST 44 ve ST 52 çelik standartları kullanılırken, elbette ki bu stant ve rafların birleştirilmesi, dikey çelik profillerin saç raf yüzeyleri ile bağlantısının sağlanması için bağlantı elemanları da kullanılmaktadır. Kullanılan ve tercih edilen bağlantı elemanları genel olarak galvanizli çelik üretimi olursa daha fazla sağlamlık gösterdiği bilinmektedir.

Maksimum taşıma kapasitesi

Depolarda kullanılan raf sistemleri, depo rafları ikinci el olarak tercih edildiğinde, maksimum taşıma kapasitelerine dikkat etmek en doğrusu olacaktır. Çünkü raf adedi, çelik dikme profillerin et kalınlığı ve kullanılan saç levhanın kalınlığı bu kapasiteyi artıran ve düşüren özelliklerdedir. Bu özelliklere dikkat ederek, kendinize ve taşınacak olan yüke göre seçimler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Depolarınız Düzende Kalsın başlıklı makalemizde depo rafı alım satımı, depo rafları ve ikinci el depo rafları hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories: 2.El Raf

Comments are closed.