Hurdacılık mesleği çok eskilere dayanmaktadır. Eskiden mahalle aralarında dolaşılarak yapılan hurdacılık günümüzde kendisini iyice geliştirmiştir. Eskiden maddi geliri az olan bir iş grubu olmasından dolayı fazla kişiler tarafından yapılmayan bir işti. Fakat daha sonra teknoloji ve ülke gelişiminin artması sonucunda yeni yeni ürünlerde piyasaya çıkmaya başlamıştır. Yeni ürünler üretildikçe eski ürünler göz ardı edilmeye başlanıştır. İnsanlar artık kullanmadıkları eşyaları evlerinin bir köşesinde saklamak yerine hurdacılara satarak az da olsa bir gelir elde etmeye başlamışlardır. Hele de teknolojik ürünlerin sürekli olarak kendilerini yenilemesinden dolayı başta bilgisayarlar olmak üzere birçok ürün yıllık olarak değiştirilmektedir. Bunun nedeni yeni yapılan yazılımların ve programların eski bilgisayarlar tarafından desteklenmemesidir. Kullanılmayan bilgisayarlarda bu sebeple bilgisayar hurdası alan yerlere satılarak az da olsa bir gelir sağlanmaktadır.

bilgisayar hurdası alan yerler, Hurda alanlar, hurda alan yerler

Hurdalar geri dönüşümün bir parçasıdır. Hurda alanlar topladıkları ürünleri kategorisine göre üretim firmalarına vererek yeni ürünlerin yapımında kullanılmasını sağlamaktadır. Böylelikle ülke ekonomisine faydalı bir eylem gerçekleştirmiş olmaktayız. Elimizdeki kullanmadığımız eski ürünümüzü hurdacılara sattığımızda hem biz azda olsa bir gelir sağlarız, hem hurda alan yerler üretici firmalara sattığında para kazanır hem de bu eski ürünlerden yeni ürün oluşturan üreticiler sayesinde ülke ekonomisi fayda sağlamış olur. Hurdalar bu döngü içinde el değiştirerek yine bize faydaları olmaktadır. Bu sayede yeni ürünler daha uygun fiyatlara üretilerek satışa sunulurlar.

Bir önceki yazımız olan Klima Hurdası Alım Satımı Yapanlar başlıklı makalemizde Klima hurdası alan hurdacılar, Klima hurdası alım satımı ve Klima hurdası satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories: Hurda Alımı

Comments are closed.