Ülkemizde hurdacılık sektörü git gide daha da yaygınlaşmış durumdadır. İnsanlar artık kullanmadıkları eşyalarını elde tutmak yerine atmayı tercih etmektedirler. Bu sayede de az da olsa bir gelir sağlamayı amaçlamaktadırlar. Hurdacılık çok eskiden gelen bir meslektir. Eskiden hurdacılar mahalle mahalle gezerek eski ne varsa toplarlardı ve karşılığı olarak plastik eşyalar ve mandallar verirlerdi. Daha sonradan teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların kullandıkları ve eskittikleri eşyaların sayısı artmaya başlamıştır. Böyle olunca hurdacılık mesleği de git gide daha da yaygınlaşmıştır. Eskiden ufak tefek eşyalar alan hurdacılar artık geri dönüşümü olan her şeyi almaktadırlar. Hurdacılar sayesinde hem kullanılmayan eşyasını satan hem de hurda alanlar para kazanmaktadırlar.

Hurda alanlar, Hurda alan yerler

Hurda alanlar aldıkları hurdaları geri dönüşüm için toplamaktadırlar. Toplanan hurdalar kullanım yerlerine göre işlenerek yeni ürünler yapımında kullanılırlar. Hurdacılar aldıkları hurda karşılığında ödeme yapmak zorundadırlar. Genel olarak yapılan hurda satışlarında para peşin olarak yapılmaktadır. Fakat çok büyük yapılan hurda satışlarında eğer hurdacıya güveniyorsanız sonradan da alma imkânınız olabilir. Çok miktardaki hurda satışları genel olarak büyük işletmeler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle sıradan vatandaşların ellerindeki eskiyen eşyasını hurdacılara sattığında peşin olarak ödeme alırlar. Eğer ki peşin ödeme yapmıyorlarsa daha farklı hurda alanlarla irtibata geçebilirsiniz. Sonuç olarak hurda alanlar almış oldukları hurda karşılığındaki ödemeyi peşin yapmak zorundadırlar.

Bir önceki yazımız olan Hurda Firmaları Ne Tür Hurdaları Alırlar? başlıklı makalemizde demir hurdası, Hurda firmaları ve hurda firmalarının aldığı hurdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Categories: Hurda Alımı

Comments are closed.